CONFERENCE AGENDA

Please review the following agenda carefully as changes to the conference agenda have recently been made. Check the online agenda prior to the first day of the conference to know accurate times and locations.  Thank you!

Hyatt Regency

Columbus, Ohio

Sunday, October 19th

   
4:00 p.m. - 6:00 p.m.

Registration      

 

Delaware Foyer


4:00 p.m. - 6:00 p.m. Local Tasting
Delaware A 

6:00 p.m. - 8:00 p.m.            

Welcome Reception
onsite  

Delaware BCD 

Monday, October 20th

   
7:30 a.m. - 9:00 a.m.          

Continental Breakfast 


Union Foyer


 
7:30 a.m. - 5:00 p.m.

Registration 

Union Foyer 


10:00 a.m. - 3:00 p.m.


Guest Program

Columbus Zoo


 

Meet at registration at 8:45 a.m. and prepare for departure


 

8:30 a.m. - 9:15 a.m.

Opening Remarks

Jim Zehringer, Director, Ohio Department of Natural Resources

 

Union ABC 
9:15 a.m. - 11:45 a.m.

Council of State Regulatory Officials

Guest speaker: Jared Ciferno, Director of the Strategic Center for Natural Gas & Oil, National Energy Technology Laboratory

Fossil Energy’s Oil and Gas Program
- Advancing Technologies to Ensure Safe and Prudent Oil & Gas Development

 

Union ABC 
10:30 a.m. - 11:45 a.m.

Council of State Oil and Gas Attorneys

Discussion: State vs Local Jurisdiction

Guest speaker: Jake Matter, Assistant Attorney General, Colorado
Union DE 
12:00 p.m. - 1:00 p.m.

Chairman's Stewardship Luncheon


Delaware BCD 
1:15 p.m. - 2:30 p.m.

Public Lands Committee

Samantha McDonald, Government Relations Manager, IPAA
The Endangered Species Act: A Federal Update on an Evolving Statute

Brad Thomas, Senior Environmental Scientist, Regulatory Affairs Coordinator & Randall Kanady, Staff Drilling Engineer, ConocoPhillips Alaska
Drill Rigs: Air Regulation & Impact Management

Greg Gould, Director, Office of Natural Resources Revenue, US Department of Interior
US Extractives Industries Transparency Initiative
Morrow 
1:15 p.m. - 2:30 p.m.

Legal and Regulatory Affairs Committee

Panel: State Regulatory Emergency Response Plan

Michael Teague, Oklahoma Secretary of Energy and Environment

Lynn Helms, Director, Department of Mineral Resources, North Dakota Industrial Commission

Michael Williams, General Counsel, Ohio Department of Natural Resources

Rhonda Reda, Executive Director, Ohio Oil & Gas Energy Education Program

Franklin CD 

1:15 p.m. - 2:30 p.m.

State Review Committee

​Scott Kell, Assistant Chief, Division of Oil and Gas Resources Management, Ohio Department of Natural Resources

Ryan Steadley, Executive Director, STRONGER

Knox 
2:30 p.m. - 2:45 p.m.

Break 

 
2:45 p.m. - 4:00 p.m.

International Committee

 Michael Celata, Deputy Director, Gulf of Mexico Region, Bureau of Ocean Energy Management
​Bureau of Ocean Energy Management Offshore Oil and Gas Update

Jostein Dahl Karlsen, Chair, IEA Gas and Oil Technology Initiative & Senior Policy Adviser, Norwegian Ministry of Petroleum and Energy
International Energy Agency Oil and Gas Technology Initiative, IEA GOT – Regional Policy Incentives in Oil and Gas – Role of Innovation and Regulation

Glenn Richardson, Managing Director, JobsOhio
The Oil and Gas Supply Chain

Knox 

2:45 p.m. - 4:00 p.m.



Public Outreach Committee

Doug Bannerman, Leader, Social Performance, DPNA Safety & Sustainability
Statoil Gulf Services LLC
API Community Engagement Guidelines

Bethany McCorkle, Chief of Communications, Ohio Department of Natural Resources
Sorting Fact from Fiction: A Regulatory Perspective

 Rhonda Reda, Executive Director, Ohio Oil & Gas Energy Education Program
A Drill Bit Overview of Ohio’s Public Outreach and Education Initiatives

Franklin CD

2:45 p.m. - 4:00 p.m.



US EPA/ IOGCC MOU Meeting

Bob Hodanbosi, Chief, Air Pollution Control Division, Ohio EPA

Morrow 
 4:00 p.m. - 5:00 p.m.

Resolutions


Clark
6:00 p.m. - 10:00 p.m.
Reception:  
Franklin Park Conservatory

 

Busses will begin loading at 5:30 p.m. and go until 6:10 p.m. in 10 minute increments

Tuesday, October 21st

   
8:00 a.m. - 9:00 a.m.

Continental Breakfast 

 Union Foyer
7:30 a.m. - 10:00 a.m.

Registration 


Union Foyer 
9:00 a.m. - 11:30 a.m.

General Session

Chairman's Address
Governor Phil Bryant, Mississippi
2014 IOGCC Chairman

Feature Speaker
Governor Gary R. Herbert, Utah
2015 IOGCC Chairman

 


Union ABC 
 10:15 a.m. - 10:30 a.m. BREAK  
 10:30 a.m. - 11:30 a.m.  

State of Play: Ohio centric panel

Moderator: Jim Zehringer, Director, Ohio Department of Natural Resources

Panelists:
Craig Butler, Director, Ohio EPA

Rick Simmers, Chief, Division of Oil & Gas Resources Management, Ohio Department of Natural Resources

Larry Flowers, State Fire Marshal, Ohio Department of Commerce

David Mustine, Managing Director, JobsOhio



 
11:30 a.m. - 1:00 p.m.

Lunch on your own


 
11:30 a.m. - 12:45 p.m.  Steering Committee and Committee Chairs Meeting

Morrow 
1:00 p.m. - 2:15 p.m.

Energy Resources, Research and Technology Committee

Panel: Regulating in a time of rapid technological change

​Steven Bohlen, State Oil and Gas Supervisor, California Department of Conservation

Robert Kleinberg, Unconventional Resources, Schlumberger

Randal F. LaFollette, Director, Applied Reservoir Technology, BakerHughes

 


Taft A (1st floor) 
1:00 p.m. - 2:15 p.m.

Environment and Safety Committee

Sara Longan, Ph.D, Executive Director, Alaska Department of Natural Resources
Wetlands Mitigation in Alaska

Induced Seismicity Panel

Rick Simmers, Chief, Division of Oil & Gas Resources Management, Ohio Department of Natural Resources

Tim Baker, Director, Division of Oil & Gas, Oklahoma Corporation Commission

Glen Brown, Senior Vice President of Geology, Continental Resources

 



Taft B (1st floor) 
2:30 p.m. - 4:30 p.m.


Business Session



Union DE